Janice Rogers Brown (May 11, 1949 - )

Associate Justice, November 1994 - May 1996

Janice Rogers Brown Associate Justice, November 1994 - May 1996 Janice Rogers Brown was born May 11, 1949 in Greenville, Alabama, and was educated at California State University, Sacramento (BA, 1974), and UCLA (JD, 1977). She was admitted to the California Bar December 28, 1977, and worked as Deputy Legislative Counsel from 1977-79, Deputy Attorney General, from 1979-1987, and Deputy Secretary and General Counsel for the California Business, Transportation, and Housing Agency, 1987-1989. From 1989-1991, she worked in private practice. In 1991 she became Legal Affairs Secretary to Governor Wilson, a position she held until her appointment to the Court of Appeal, Third Appellate District, November 4, 1994. She was elevated to the California Supreme Court May 3, 1996, where she served until June 8, 2005, when she assumed her current position on the United States Court of Appeals for the District of Columbia Circuit.

Site Map | Careers | Contact Us | Accessibility | Public Access to Records | Terms of Use | Privacy